Kosova’dan tansiyonu düşürebilecek açıklama: Yeni seçimlerden önce başka adımların atılması gerekiyor

Kosovalı Sırpların çoğunlukta olduğu dört belediyedeki mahallî seçimlerin tekrarlanmasına açık olduklarını söyleyen Bakan, yeni seçimlerden önce öbür adımların atılması gerektiğini de belirtti.

Vucic’i suçladı

Bakan, Sırbistan’ın Kosova’daki Sırpları seçimlere katılmamaları için tehdit etmeyi bırakması gerektiğini vurgulayarak, şiddet olaylarının ardında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic olduğunuiddia etti. Avrupa ülkesi önderleri ve AB yetkilileri, Kosova’da lokal seçimlerin yenilenmesini, önceki seçimi boykot eden Kosovalı Sırpların da seçimlere iştirakini talep etmişti.

Kosova’nın Zveçan, Zubin Potok, Kuzey Mitrovica ve Leposaviç belediyelerinde Sırp seçmenlerin boykotu sonrası nisandaki seçimleri Arnavut kökenli adaylar kazanmış, geçen hafta ise Seçim sonuçlarını kabul etmeyen Sırplar ile belediye binalarını koruyan NATO barış gücü (KFOR) askerlerinin karşı karşıya gelmesi sonucu 30 KFOR askeri yaralanmıştı. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, NATO’nun talebi üzerine bölgeye sevk edilecek Türk askerinin ikinci ve üçüncü kafilesinin intikalinin evvelki gün gerçekleştiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir