İstanbul’da farklı ekmek fiyatlarına denetim

stanbul Valiliği’nden ekmek fiyatlarına artırım tartışmasıyla ilgili 8 Temmuz Cumartesi günü yapılan açıklamada, “İlimizde ekmek fiyatlarının zamlandığına dair basın ve toplumsal medyada haberler yer almıştır. İstanbul’da ekmek fiyatları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmamıştır. Hala 200 Gr ekmek 5 TL’den satılmaktadır.” tabirlerine yer verilmişti. Fiyatlarla ilgili gerçekleştirilen kontrollerle ilgili ise, “İstanbul’un 39 ilçesinde Ticaret, Tarım ve Zabıta Müdürlükleri ile “Ekmek Fiyat Denetimi” gerçekleştirilmiştir. 205 ekmek fırınına kontrol yapılmış olup 116 fırının tarifeye uygun olmayan biçimde eser sattığı tespit edilerek cezai süreç uygulanmıştır. Kontroller devam edecektir.” sözleri yer aldı. Buna karşın İstanbul’da Gaziosmanpaşa, Beşiktaş ve Kağıthane üzere birçok farklı ilçede ekmeğin farklı fiyatlarda satıldığı görüldü. Beşiktaş ve Gaziosmanpaşa’da 8 TL’ye satılan 200-230 gram ortasında değişen ekmeğin Kağıthane’de 6 TL’ye satıldığı görüldü. Fırıncıların birçok noktada, fiyat birliği yaptığı görüldü.

“ZARARINA SATIŞ YAPIYORUZ”

Gaziosmanpaşa’da fırıncılık yapan Cumhur Aydın, “Şu an 230 gram, 8 TL olarak devam ediyoruz. Açıkçası maliyeti 8 TL’yi dahi geçiyor. Biz 3 gün oldu artırım yapalı. Anlayışla karşılayan da var, çok ekmek aldığı için reaksiyon gösteren de var. Bir çuval devlet takviyeli un 370-380 TL civarındaydı. Devlet takviyelerinin kesilmesiyle şu andaki maliyeti 525-550 ortasında lakin Konya unlarından kullanırsak bu 620-720 ortası değişiyor. Evvelden unun çuvalı 380 TL civarındaydı, daha uygundu. Şu andaki gidişata nazaran fiyatlar artacak üzere gözüküyor. Emekçi maliyetinden, yakıttan her şey artmaya başladı. Ekmeğin 10 TL’ye satılması bizi kurtarabilir. Şu an beklentiyi karşılamıyor. En az 10 TL’den satılması gerekiyor ki bunun yani fırıncıyı refah düzeye çıkartması için. Şu anda ziyanına satış yapıyoruz” dedi.

“BEŞİKTAŞ İLÇE BAZINDA ŞU AN 8 TL”

Beşiktaş’ta fırıncılık yapan Aşkın Çamlı, “Bizde ekmek 8 TL. Bize Ekmek Patronları Sendikası tarafından tarife geldi. 1-2 Temmuz itibariyle 230 gram ekmeğin 8 TL’den satılacağı. Genel olarak 280 gramı 10 TL’ye geliyor. 250 gram 9 TL. Biz işimize bakıyoruz. Biz buyruk kuluyuz. Sendika bize ne derse biz o fiyatı uyguluyoruz. Bize şu fiyata sat diyorlar, şunu al diyorlar, şunu ver diyorlar, maaş ver kira ver diyorlar” diye konuştu. 

“BİZDE 6 TL ARTIRIM OLMASI GEREKİYOR”

Kağıthane’de fırıncılık yapan ve 6 TL’ye ekmek satışı yapan Nurcan Pisikoğlu ise, “Zam olması gerekiyor. Bizde 6 TL. Yani artık bize unlar artırımlı geldi. Her şeye artırım geliyor. Maalesef gerekiyor. Dönemiyorsun. Bak artık de maya zamlanıyor. Un, tuz, bunlar benim kullandığım şeyler. Elektriğe, doğalgaza artırım, kalıyor 6 TL. 6 TL’ye öbür ne alabiliyoruz? Bir onu soralım. Şu an bu türlü 6 TL’ye satıyorum. Ben de mecburen artırım yapacağım” dedi. 

ONLAR DA HAKLI MALİYETLER ARTIYOR

ekmek satın alan Yücel Varlıklı ise, “Ben 8.5 TL’ye aldım. Gramajları değişiyor, ekmeğin çeşidi değişiyor. Tabi ki onlar da haklı maliyetler artıyor” dedi. Üniversite öğrencisi Davet Alp Güder ise, “Kahvaltı için iki açma bir poğaça aldım, 80 TL verdim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir