Yeşil Sol Parti adayları Alevilerle bir araya geldi: ‘Yaşadığımız ayrımcılığın hesabını soracağız’

Cihan Başakçıoğlu/Uğurcan Boztaş

İZMİR – İzmir Alevi Platformu, “Eşit yurttaşlık ve demokratik cumhuriyet gayretinde Aleviler ve Yeşil Sol Parti” bahisli aktiflik düzenledi.

Yamanlar Pazar Yeri’nde düzenlenen aktiflikte Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili adayları Canan Kebenç Özkan ve İbrahim Akın ile HDP milletvekilleri Kemal Bülbül ve Zeynel İhtimam Alevilerle bir ortaya geldi.

Alana “Özgürlük semahıyla Dehak zulmünü yıkalım, emeğin hakikatiyle İstek kentini kuralım” ve “Eşit yurttaşlık ile demokratik cumhuriyete” yazılı pankartlar asılan aktiflik, halaylarla başladı. Aktiflikte hak ve hakikat uğraşında ömrünü yitirenler anısına hürmet duruşu yapıldı.

ÖZKAN: ÇOCUKLARIN KULAĞINA ‘ALEVİ OLDUĞUNU SÖYLEME’ DİYE FISILDANDI

Platformdaki kurum temsilcilerinin halkı selamladığı aktiflikte konuşan Yeşil Sol Parti İzmir Milletvekili Adayı Canan Kebenç Özkan, “Bizler bu ülkede yüz yıldır inkar edilenleriz” diyerek şunları söyledi:

“Böyle bir karanlık ayrımı bir şafağa çevirmenin arifesindeyiz. Birinci yüzyıl bize asimilasyon, soykırım, yok edilme verdi. Bir yandan Dersim, Malatya, Maraş’ta ve Gazi’de katledilirken bir yandan Zilan’da katledildik. Bu cumhuriyet kendinden olmayan lakin bu toprakların asıl sahiplerini inkar etti. Bizler bu cumhuriyeti tekrar demokratik bir halde inşa etmeye geliyoruz. Hiçbir Alevi çocuk yoktur ki ‘Aman çocuğum Alevi olduğunu söyleme’ diye fısıldanmamış olsun. Bu türlü bir yıkımda büyüdük hepimiz. Çocuklarımız buna mecbur değil. Çocuklarımız için özgür bir hayatı inşa etmek hepimizin elinde. Bu zulmün, yoksulluğun, asimilasyonun iktidarını daima bir arada değiştireceğiz. Buna yetecek inancımız, gücümüz, değiştirecek emeğimiz var.”

‘DEMOKRATİK BİR CUMHURİYETİN İNŞASINA BİR ARADA ADIM ATACAĞIZ’

Seçimin akabinde yaşanan ayrımcılığın hesabını soracaklarını belirten Özkan, “Biz çıktığımız yolda kendimize güveniyoruz. 15 Mayıs sabahına uyandığımızda demokratik bir cumhuriyetin inşası için birlikte adım atmış olacağız. Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını, zarurî din dersinin kaldırılmasını, anadilinde eğitimi en temel perspektif alarak yola çıkacağız. Onurlu bir barış inşa edeceğiz. Bugüne kadar yaşadığımız ayrımcılığın hesabını soracağız. Yağmanın, talanın hesabını soracağız. Birlikte çalışacağız, birlikte başaracağız” dedi.

ÖZEN: BİR OY KILIÇDAROĞLU’NA BİR OY YEŞİL SOL PARTİ’YE

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel İtina de aktifliğe katılanları selamlayarak, “Bu inanç yüzlerce yıl baskılardan katliamlardan bugüne kadar geldi. Bizlerin tarihi katliamlar tarihi lakin hiçbir vakit biat etmedik gayrete devam dedik. Ceberut faşist bir iktidar var. Bu iktidar şunu çok düzgün biliyor. Mazlum halkların, işçilerin, Alevilerin, Kürtlerin bir ortaya gelmesi tehlike. Diyanet Akademisi’ni getirdiler. Alevi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı kurdular. Biz bunların karşısında durduk, hayır dedik” diye konuştu.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu HDP’li vekillere de selam gönderen İhtimam, “Bu faşist iktidar kendinden öteki herkese düşman. Biz halklar olarak inançlar olarak kültürler olarak birlikte çaba edeceğiz. Bu ceberut faşist iktidarı göndereceğiz. Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye. Vereceğiniz oyun AKP’ye yaramamasını istiyorsanız Yeşil Sol Parti’ye oy vereceksiniz” dedi.

BÜLBÜL: TÜM VAKİTLERİN TOPLAM FAŞİZMİNİ YAŞIYORUZ

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ise 14 Mayıs seçiminin kıymetine dikkat çekerek, “Bu yalnızca bir seçim değil. Zira ırkçı faşist kuşatma sokaktan okula, işyerinden meskene, televizyondan kamusal alana, nefes aldığımız yerden her türlü ömür alanına kadar sirayet etmiş durumda. Bu ölçekte bir gayret yürütmek lazım. Tüm vakitlerin toplam faşizmini yaşıyoruz. İttihat Terakki’den, Şark Islahat Planı’ndan, Dersim’den, Maraş’tan, Gezi’den, Gazi’den bu yana tüm vakitlerin toplam faşizmini yaşıyoruz. Bu toplam faşizm karşısındaki duruş da tüm vakitlerin direnişi olmalı. Biz kaygıyı Kerbela’da bıraktık ya Zeynebi duruş olmalı” tabirlerini kullandı.

1 Mayıs mitingine de davette bulunan Bülbül, 6 Mayıs’ta 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile 18 Mayıs’ta katledilen İbrahim Kaypakkaya’yı andı. “Türkiye Kerbela’ya dönüşmüşken Hüseyin olma vakti Zeynep olma zamanıdır” diyen Bülbül, 15 Mayıs’ın “her şeyin tekrar başladığı bir gün olacağını” belirtti.

AKIN: BİR DAHA BU HALKIN YÜZÜNE BAKAMAYACAKSINIZ

Etkinlikte son olarak kelam alan Yeşil Sol Parti Eş Genel Sözcüsü ve milletvekili adayı İbrahim Akın, “Türkiye, söylendiği üzere tarihi bir seçimle karşı karşıya. Türkiye’nin yüz yıllık vaktinde çok makus günler yaşadık. Bu 20 yıllık süreçte yaşadıklarımızı biliyorsunuz. Bir sefer daha şunu söyleyeyim: Bu ceberut saray rejimi karşısında diz çökmedik. Lakin bir şey daha başardık. Osmanlı’da oyun bitmez dediler. Biz onların palavraları ve oyunlarıyla baş etmeyi başardık. HDP’yi kapatma teşebbüsüne karşın işte buradayız ve karşınızdayız. Bu meydanlarda her şeye karşın dimdik ayaktayız” dedi.

HDP yöneticilerini gözaltında olduğunu hatırlatan Akın, “Bugün burada size seslenirken HDP’li yönetici arkadaşlarımızın gözaltında olduğunu biliyorsunuz. Şu anda gözaltında olan arkadaşlarımıza selam söylüyoruz. Asla yalnız değilsiniz. Sevgili Deniz Poyraz, seni unutmayacağız ve hesabını soracağız. Bu iktidarın yaptıklarının hepsini burnundan getireceğiz. Saray rejimi korkuyor. Arkadaşlarımızı gözaltına alarak çalışmalarımızı engelleyeceğini sanıyorlar. Bu halk size 14 Mayıs’ta o denli bir karşılık verecek ki bir daha bu halkın yüzüne bakamayacaksınız. Halklarımız saray rejimini, gönderme konusunda kararlı. Değişim istiyor. Bu değişimin adresi Yeşil Sol Parti’dir” biçiminde konuştu.

“Demokratik cumhuriyetin” kelamını verdiklerini vurgulayan Akın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı değiştireceklerini ve tüm inançların eşit yurttaş hakkına sahip olmasını sağlayacaklarını söz etti. Akın, “Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye” dedi.

Konuşmaların akabinde aktiflikte Özgecan Bayan Korosu ve Ayfer Düzdaş sahne aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir