Piyasalarda ‘Şimşek’ etkisi

Seçimlerden ötürü uzun müddettir baskı altında olan Borsa İstanbul seçim sonuçlarının netleşmesiyle rahatladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti hükümetlerinde uzun yıllar iktisat idaresinde vazife alan Mehmet Şimşek ile görüştüğü haberi piyasalarda heyecan yarattı. Erdoğan, Şimşek’in partinin iktisat siyasetlerinin hazırlanmasında uyum rolünde çalışma yürüttüğünü Nisan ayında söylemişti.

Ancak Şimşek’in iktisat idaresinde olup olmayacağı, olursa hangi vazifede olacağı netlik kazanmasa da isminin geçmesi bile piyasaların yükselmesine yetti. Dünya gazetesinin aktardığı habere nazaran İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya, itimadın temin edilmesiyle birlikte yabancı yatırımcının borsaya dönebileceğini söylerken, Cet Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş ise TL’de yaşanan ölçülü bedel kaybının borsaya ilgiyi artırdığı görüşünde.

GÜVEN SAĞLANIRSA YABANCI YATARIMCI DÖNER

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte borsada yeni fiyatlanabilir beklentiler oluştuğuna dikkat çeken İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya, “Zaten 2 aydır seçimlerin tesiriyle baskı altında olan bir borsa vardı.

Seçimin sonuçlanmasıyla yeni iktisat idaresinde kimler olacağı çok konuşulmaya başlandı. Mehmet Şimşek’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü haberleri borsada olumlu bir karşılık buldu. Mehmet Şimşek’in iktisat idaresinde gerek bakan gerekse cumhurbaşkanı yardımcısı olarak yer alacağı beklentisi borsada yükselişi destekleyen en değerli haber akışı oldu diyebiliriz.

Eğer negatif bir haber akışı olmaz ve piyasaların beğendiği isimlerden oluşan bir iktisat idaresi oluşursa borsada 5.000 puanın üzerinde yükselişin devam etmesini bekleriz” diye konuştu.

Yaşanan yükselişe bilhassa bankacılık paylarının öncülük ettiğine vurgu yapan Çetinkaya, bunda bankalara getirilen kısıtlamaların azaltılacağı söylentilerinin tesirli olduğunu söylüyor.

Yeni iktisat idaresinin ortaya koyacağı iktisat siyasetlerinin piyasalarda karşılık bulması halinde borsada yeni rekor denemeleri olabileceğine dikkat çeken Çetinkaya, “Yabancı yatırımcının hala çok hudutlu olduğunu görüyoruz fakat itimat temin edilmesi durumunda yabancı yatırımcı da dönecektir. Kâfi ki Merkez Bankası’nın bağımsızlığı temin edilsin ve hakikat bir siyaset ortaya koyulsun. O vakit yatırımcının dönmemesi için bir sebep kalmaz” diye konuştu.

TL’NİN ÖLÇÜLÜ BEDEL KAYBI BORSAYA İLGİİYİ ARTIRIYOR

Seçim öncesi genel olarak daha defansif bir hal sergileyen yatırımcıların seçimlerin akabinde verilen bildirilere olumlu reaksiyon verdiğini söyleyen Cet Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, “Önümüzdeki devir, iktisat idaresinin netleşmesi ve atılacak adımlar, piyasanın tarafını bulmasında belirleyici olacak. Bilhassa döviz kurları ve enflasyon trendleri, Türkiye iktisadının rekabetçi gücünün ortaya çıkması için kıymetli sinyaller verecektir. Şu anda piyasalar kredi veriyor ve bilhassa döviz kurlarının daha esnek hale gelmesi ve TL’nin ölçülü kıymet kaybı da borsaya ilgiyi artırıyor” dedi.

HİSSE SEÇERKEN DİKKATLI OLUNMALI

Önümüzdeki 2 aylık devirde hem iktisatta hem de jeopolitik hususlarda kıymetli gelişmeler yaşanabileceğine vurgu yapan Demirtaş, “Yılbaşından seçimlere kadar olan süreçte gerileme yaşanan borsada, önümüzdeki periyotta ‘yukarı’, ama ‘dalgalı bir yukarı’ hareketi görme olasılığımız yüksek. Bu süreçte bilhassa pay senedinde seçici olunmalı ve mali yapısı güçlü, döviz hareketlerine karşı güçlü güçlü iş modeli olan şirketlere yatırım yapılabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

2 HAZİRAN’A KADAR BORSA 5.000 PUAN GEÇER

Seçimlere 1 gün kala başlayan yükseliş hareketinin seçimlerden sonra da devam ettiğini söyleyen Dinamik Yatırım Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, “Seçimler sonrası yapılan açıklamalarda enflasyonla çaba birinci hususların ortasında yer alması; sektörel bazlı hareketlilikleri ön plana çıkardı. Piyasanın güvendiği isimler ortasında yer alan Mehmet Şimşek’in iktisat idaresinde yer alacağına dair haberler bankacılık endeksi üzerinde olumlu tesir yarattı ve genele yayılan bir yükseliş hareketini görmekteyiz.

Kabine için kritik tarih 2 Haziran ve bu tarihe kadar 5.000 düzeyinin de geçilebileceği görüşündeyiz. Dolar kurunda uzunca bir müddet ölçülü yükseliş trendini takip ediyoruz. Bilhassa ihracatçıların enflasyonun dolar kuruna yansımaması ve açılan makastan ötürü olumsuz etkilendiği çokça lisana getirildi. Kurlarda yükseliş eğiliminin devam edeceği ve adil bedeline ulaşacağını düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN DOLAR CİNSİ TAHVİLLERİ YAKLAŞIK 2 SENT YÜKSELDİ

Türkiye’nin dolar cinsi tahvilleri seçimlerin ikinci cinsinde Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın iktisat siyasetini belirleyecek kabineyi seçmesi beklenirken 1.6 sent yükseldi. Türkiye’nin dolar cinsi tahvil fiyatları yükselirken en çok uzun vadeli tahvil fiyatları arttı. TSİ 1100’de 2045 vadeli tahviller 1.7 sent artarken, 2043 vadeli tahviller 1.6 sent yükseldi. TL ise dolar karşısında seçimlerin birinci tipi öncesine nazaran yüzde 4.2 paha kaybederken, sarsıntıdan bugüne yüzde 7.8, yılbaşından bugüne ise yüzde 8.4 kayıp yaşadı. TL’nin son beş yıllık kaybı ise yüzde 80 düzeyinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir