Nehirden taşlarla bina dikmişler!

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran, İngiltere’den yapı ve inşaat mühendisleri, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli ve sonrasındaki zelzelelerin neden olduğu yıkımla ilgili araştırmalara takviye olmak üzere zelzele bölgesine gitti.

Ekip şu ana kadar, çakıl karıştırılmış beton örnekleri de dahil, birtakım inşaatların kalitesinin düşük olduğuna dair ispatlar topladı. Araştırma Yapı Mühendisleri Enstitüsü çatısının altında bulunan Zelzele Mühendisleri Saha Araştırma Grubu (EEFIT) tarafından yürütülüyor. Hem akademisyenleri, hem de sanayiden uzmanları barındıran takım, son 30 yıldır dünyanın farklı bölgelerindeki sarsıntılarda araştırmalar yapıyor.

Nehirden getirilen taşlar betona karıştırıldı

Ekip bulgularını Türk takımlar ve başka yapı mühendislerinin bulgularıyla da birleştirip, daha sağlam binalar yapmanın yollarını arayacak.

Araştırma grubunun başkanlarından, Cambridge Üniversitesi Yapılı Etraftaki Riskler Merkezi’nden Profesör Emily So, “Tek bir binaya bakmaktansa, daha geniş resmi görmek kıymetli. Ayakta kalabilen binaların muvaffakiyetinden öğreneceklerimiz de çöken binalar kadar önemli” diyor.

Prof So’ya nazaran çöken binaların yanında sağlam binaların da olması, bu sarsıntıdan çıkarılacak derslerde kilit rol oynuyor.

Binalarda teknik incelemeler yürüten İngiliz gruba takviye veren Türk yapı mühendisleri, hali hazırda kimi sonuçlara ulaştı. Örneğin Adıyaman’da çöken bir binadan alınan beton örneklerinde, 6 cm uzunluğunda taşlar bulundu. Bu taşlar yakınlardaki ırmaktan getirilip betona karıştırılmıştı. Prof So “Bu durum, betonun sağlamlığında çok önemli sıkıntılar yaratıyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir