Kuzey Kore’ye tehdit: Emsalsiz yanıt veririz

Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mori Takeo, Tokyo’da, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Cho Hyun Dong ile görüştü.

Görüşmede Bakan Yardımcıları, Japonya, ABD ve Güney Kore’nin, Kuzey Kore’nin bölgesel askeri tehditlerine karşı caydırıcılığın güçlendirilmesinde mutabakata vardı.

Diplomatlar, “uluslararası topluma önemli ve açık tehdit” şeklinde niteledikleri Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarına karşı ortak hareket edilmesinde anlaştı.

Japon Dışişleri Bakan Yardımcısı Mori, düzenlenen ortak basın toplantısında, bölgesel güvenlik durumunun süratli formda ciddileştiğini belirterek, “üç ülkenin iş birliğinin daha değerli hale geldiğini” söz etti.

Mori, üç ülkenin, Rusya-Ukrayna krizinde “Moskova idaresinin nükleer şantajlarına asla müsamaha gösterilmemesinde” fikir birliğine vardığını söyledi.

Güney Koreli Bakan Yardımcısı Chung, Kuzey’in yeni bir nükleer deneme yapması halinde “emsalsiz ölçekte yanıt” verilmesinde, Japonya, Güney Kore ve ABD’nin anlaştığını kaydetti.

ABD’li Bakan Yardımcısı Sherman da “pervasız ve bölgede istikrar bozucu” biçiminde nitelediği Kuzey Kore’den provokasyonlarını sürdürmekten vazgeçmesini istedi.

Sherman, Japonya ve Güney Kore’nin savunulmasında “nükleer, konvansiyonel ve füze savunma dahil askeri kapasitelerini” tam olarak kullanacaklarını yineledi.

Mori, Sherman ve Chung, Çin’in bölgesel nüfuzunu artırdığı Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’nde statükonun değiştirilmesi teşebbüslerine karşı çıktıklarını tabir etti.

Pyongyang idaresi, 2022 başından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal ederek farklı menzillerde 20’yi aşkın balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir