Jeffrey: Ne yapacağı konusunda zerre fikrim yok

Atlantik Kurulunun düzenlediği panelde, seçim sonrası yeni devirde Türk-Amerikan münasebetleri ve Türkiye dış siyaseti masaya yatırıldı. Panele, eski Büyükelçi Jeffrey’nin yanı sıra Atlantik Kurulu uzmanlarından Rich Outzen ve Brenda Shaffer konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin yeni devirde dış siyaseti ve ABD ile bağlantıları üzerine değerlendirmelerde bulunan Jeffrey, Washington ile Ankara ortasındaki bağlantıların düzgünleşmesini beklediğini söyledi.

İki ülke ilgilerinin geçen yıla göre esasen belli ölçüde güzelleştiğine işaret eden Jeffrey, ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak tebrik etmesinin “ilişkileri tamir etmek için büyük bir adım” olduğunu söyledi.

Jeffrey, ABD ve İngiltere dışında NATO içerisinde Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını en çok zora sokan ülkenin Türkiye olduğunu lisana getirdi.

“NE YAPACAĞI KONUSUNDA ZERRE FİKRİM YOK”

ABD’de kimilerinin Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamaya yakın olduğunu tez ettiklerine de değinen Jeffreey, “Onun (Erdoğan) bu hafta ne yapacağı konusunda zerre fikrim yok.” diyerek, bu söylentilerin savdan öteye geçmediğini söz etti.

Jeffrey, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarda bulunduğu mühlet zarfında, bilhassa de 2009-2010 yıllarında Batı ülkeleri ile yakın ilgiler gözettiğini, birinci sefer bir Türk başkanın Kıbrıs konusunda mutabakata hazır olduğunu, Avrupa Birliği’ne (AB) girme konusunda ıslahatlar yaptığını lakin Kıbrıs konusundaki Annan Planı’nın Rumlar tarafından geri çevrildiğini, AB içerisinde de birtakım ülkelerin Türkiye’yi üye olarak istemediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gayretlerinin karşılıksız kaldığını söz eden Jeffrey, “Dolayısıyla (dış politikada) bağımsız hareket etmeye devam edecek ve bu ülkenin büyüklüğü, kabiliyetleri dikkate alındığına bu, rasyonel bir karardır.” diye konuştu.

Yunanistan ile Türkiye ortasındaki tansiyonlara da değinen Jeffrey, Türkiye’ye takıntılı olmanın Yunan dış siyasetinin ana ögelerinden biri olduğunu söz ederek, “Düşmanlıklar ve rahatsızlıklar ne olursa olsun Türklerin Yunanistan konusunda bir takıntısı kelam konusu değil. Onların çok daha büyük sorunları var.” dedi

Jeffrey, ABD idaresinin Suriye’de terör örgütü YPG/PKK ile münasebetlerine de dikkat etmesinin gerekli olduğunu belirtti.

“F-16 ALIMI İLE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ BAĞDAŞTIRMAK TALİHSİZLİK”

Atlantik Kurulu uzmanı Outzen de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni periyotta Batı ile Batı dışındaki ilgilerinde istikrar gözeteceğini kaydetti.

Erdoğan’ın her vakit çok eksenli bir yaklaşımı benimsediğini lisana getiren Outzen, “Dış siyasette yüzde 51 oranında Batı’ya yüzde 49 oranından da öteki portföylere yatırım yapıyor. Bunun bir muvaffakiyet olduğunu hissediyor ve devam ettirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Outzen, ABD’nin Türkiye’nin F-16 alım talebi ile İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması sürecini bağdaştırmasını da eleştirdi.

İki mevzuyu bağdaştırmanın “talihsizlik” olduğuna vurgu yapan ABD’li uzman, Türkiye’nin bunu kabul etmeyip öteki seçeneklere bakabileceğini söyledi.

Outzen, “İki mevzuyu direkt bağdaştırmak bu muahedeyi yapacak herkesin kabiliyet ve kredibilitesinin altını oyacak.” tabirlerini kullandı.

ENERJİ ALANINDA 3 YILDA KAYDEDİLEN GELİŞMELER SIRA DIŞI

Atlantik Kurulu uzmanı Shaffer ise Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz keşfetmesi ve işletmesine ait, “Son üç yıldaki gelişmelerin suratına bakılırsa keşiften işletmeye bu sanayide sıra dışı bir şey.” dedi.

Çıkarılan gazın iç piyasaya yahut dış piyasaya gitmesinin değerinin olmadığını belirten Shaffer, bu altyapıyı hazırlama suratının takdire şayan olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir