İYİ Partili Aytun Çıray: Kılıçdaroğlu, devleti yönetebilecek bir insandır

İYİ Parti Genel Lider Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ait olarak,“Objektif parametreler o gün geldiğinde görülecektir ancak Kılıçdaroğlu, devleti yönetebilecek bir insandır” dedi.

TV100’de yayınlanan Yüzler Kulübü’nde Deniz Gürel ve Gürkan Hacır’ın sorularını yanıtlayan Çıray, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda desteklediği yorumlarına karşılık verdi. Çıray, “Yorum özgür, haber hürdür. Bu tıp yorumlar olabilir. Lakin bu türlü bir durum yok. Bunu konuşacak bir vakit da yok. Tarihi kırılma anları insanları tesirler. Sayın Erdoğan’ın okuduğu bir şiir nedeniyle mahkûm olduğunda önünün açılıp başbakan olması… Lakin şu var bizim Türk milletimiz mağdurun yanındadır. Bunu cumhurbaşkanlığından bağımsız söylüyorum. Bugün devleti yönetenlere karşı halkın dayanağının Sayın İmamoğlu’nun yanında olduğunu düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

“Akşener, aday olmamakta kararlı” 

Akşener’in adaylığına ait değerlendirmelerde bulunan Çıray, “Sayın Akşener aday olmamakta kesin kararlı bu manada. ‘Başbakan olacağım’ diyor. Bu türlü bir şeyin gündeme geleceğini asla düşünmüyorum. Bu hususta tekraren konuştuk, özel görüşmelerde dahi kararı kesin” dedi.

“Popülaritesi en yüksek siyasetçi İmamoğlu” 

Akşener’in İmamoğlu’na olan takviyesini yorumlayan Çıray, “Bugün popülaritesi en yüksek siyasetçi Sayın İmamoğlu. Sayın Akşener’in bu manadaki telaffuzları birebir vakitte geleceği olan bir siyasetçiden bahsetmek manasındadır. Sayın İmamoğlu bence bütün bu yapılanlara karşın Türk siyasetinde değerli bir figür olacak diye görüyorum” diye konuştu.

“Altılı Masa’da bir isim söylem edilmemiş” 

Çıray, “Bu mevzuda önderler sahiden çok ketum. Esasen altılı masada bir isim söylem edilmemiş lakin isim konusunda kendi başlarında altılı masaya götürecekleri isimde benim bilmediğim kadar Cumhuriyet Halk Partili yöneticilerinde bilmediğini biliyorum” sözünü kullandı.

“Kılıçdaroğlu, devleti yönetebilecek bir insan” 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ait bir soruya ise Çıray, “Objektif parametreler o gün geldiğinde görülecektir lakin Kılıçdaroğlu, devleti yönetebilecek bir insandır” cevabını verdi. Çıray, şunları söyledi:

“Karar vermemiz gereken beşerler üzerinden çok laik, demokrat ve hür bir Türkiye istiyor muyuz istemiyor muyuz? Biz bir rejim hakkında karar vereceğiz insanlardan çok. Nasıl bir hayat yaşamamız gerektiği konusunda karar vereceğiz. Biz, muhalefet olarak yanılgı yapmadığımız sürece bu siyasi iktidarın periyodu bitmiştir. Gidecek. Şayet Türkiye, Altılı Masa’nın adayını bu kadar merak ediyorsa çok ciddiye alıyorlar demektir. Siyasette zamanlama harika kıymetlidir, bence ocak ortasından itibaren açıklama gelebilir. Kimi şeylerin zamanlaması çok değerliydi.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir