İsveç’ten ‘PKK’ açıklaması: Türkiye’nin çekinceleri karşılanacak

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının sebebinin PKK’nin ‘geniş faaliyetleri’ olduğunu söyledi. İsveç’in NATO’ya iştirak süreci hakkında Dahens Nyheter gazetesine açıklamalarda bulunan Billström, Türkiye’ye karşı sorumluluklarının bulunduğunu söz etti.

AA’nın aktardığına nazaran Billström, “Türkiye’nin de İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının nedeni bu. Bu sorunla ilgilenmek için Türkiye’ye karşı sorumluluklarımız var” değerlendirmesinde bulundu.

Billström, 1 Haziran’da İsveç’te yürürlüğe girecek yeni terör ceza yasası ile Türkiye’nin çekincelerinin de karşılanacağını anlattı.

YENİ CEZA TASARISI

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin cürüm kapsamına alınması hedeflenen yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan bireylere 4 yıla kadar mahpus cezası öngörülüyor. Tasarıya nazaran, terör örgütünü destekleme, güçlendirme yahut teşvik etme kastı taşıyan faaliyetlere katılan bireyler, en fazla 4 yıl mahpus cezasına çarptırılabilecek. Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu hataların cezası en az 2, en fazla 8 yıl mahpus olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı husus, ulaşım dayanağı, örgüte arazi ve mülk kiralama üzere kabahatlere karışanlara 4 yıla kadar mahpus cezası verilebilecek. Bu cürümlerde ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar mahpus cezası öngörülüyor.

Tasarı, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da öteki yollarla destekleyen şahısları gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler veriyor. Ceza yasa tasarısı 3 Mayıs’ta İsveç parlamentosunda onaylanmasının akabinde 1 Haziran’da yürürlüğe girecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir