Hamza Dağ, İzmir siyasetinde dengeleri değiştirebilir

Rüstem PEHLİVANLAR/ Gülsüm YILDIRIM/HERKES DUYSUN

İZMİR (İGFA) –İzmir uzun yıllardır Cumhuriyet Halk Partsi’nin, mahallî seçimlerde zorlanmadan kazandığı bir kent. Ama İzmirlilerin mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve belediyecilik anlayışından mutlu olmaması, başka partilerin CHP’yi desteklemeyerek kendi adaylarıyla alana çıkması, AK Parti’nin ise Hamza Dağ üzere hem kent sosyolojisini hem de siyasetini âlâ bilen güçlü bir ismi aday göstermesi bu seçimlerde CHP’yi zora sokabilir.

Peki İzmir’de siyasi istikrarlar şu anda nasıl? İzmir’de istikrarlar değişecek mi? Mümkün bir değişimin ne istikamette olması bekleniyor? CHP İzmir’i rahat kazanabileceğini düşünüyor mu?

Gazeteci-Yazar Abdullah Kocabaş, İzmir siyasetinin genel durumu ve mümkün seçim senaryoları hakkında Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulundu.

“İZMİR TUNÇ SOYER YÜZÜNDEN 5 SENE KAYBETTİ”

Hizmetler bağlamında ele alındığında İzmir halkının geniş bir hizmet almadığını belirten Gazeteci-Yazar Abdullah Kocabaş, “İzmir, CHP’nin kalesi olarak bilinen bir şehir. Geçmiş seçimleri önemli bir oranla kazandı ama bu seçimde değişim olabilir. Zira İzmirliler mevcut durumdan rahatsız. Bunu CHP seçmenini de dahil ederek söylüyorum. Kıymetli olan da bu; İzmirlilerin rahatsızlığı, İzmir’e hiçbir hizmetin gelmeyişinden şikayetçi olmaları. İzmir, Tunç Soyer yüzünden hizmet edilmeden koca bir beş sene kaybetti. Belediyenin kollarında önemli manada dezenformasyon var ve başına buyruk takım kurulması, belediyenin bu bahisteki yetersizliği üzere bir durum yaşandı. Hasebiyle İzmir, koskoca beş yılını heba etti.” tabirlerini kullandı.

“DEĞİŞİM RÜZGARI İZMİR’E DÖNDÜ”

Türkiye’de seçmen kitlesine bakıldığı vakit İzmir’in daima farklı yerde tutulduğuna değinen Kocabaş, “Buna siyasiler de dahildir. İzmir’de CHP seçmeninin ağır olduğu aşikar lakin bu her vakit CHP’nin galip geleceği manasını taşımaz ki İzmir’de çoğu zaman Demokrat Parti ve geçtiğimiz devirlerde sağ muhafazakar bir belediye başkanı uzun yıllar hizmet etmiştir. Hasebiyle İzmir’i bir kutup noktasına koymak hakikat değil fakat Soyer sayesinde çok uç noktalarda ideolojik fikir ve kitlenin kümelendiğini, İzmir’in demografik yapısında birtakım kalıcı değişikliklere zorlandığını CHP seçmeni gördü. Tunç Soyer’in uğradığı mağlubiyetin temelinde de bu niyet vardı. Soyer’in CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarafından yine aday gösterilmemesi ile birlikte bu değişim rüzgarı İzmir’e de yansıdı.” dedi.

“TUNÇ SOYER İLE BİRLİKTE İZMİR’İN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞTİ”

CHP seçmeninin Tunç Soyer’e olan itimat kırıklığının partiye olan itimat kırıklığına da dönüştüğünü kaydeden Kocabaş değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi:

“Soyer ile birlikte İzmir’in demografik yapısına bir dokunuş oldu ve İzmirli bunu fark etti. Bu yüzden CHP bu noktada hangi belediye lider adayını koyarsa koysun, bu durum sandığa yansıyacaktır. Seçim, bu değişikliğin görülmesini sağlayacak.”

“CUMHUR İTTİFAKI’NIN OYLARINA OLUMLU YANSIYACAKTIR”

İzmir’de, Cumhur İttifakı hariç tüm partilerin kendi adaylarıyla alana çıktığını kaydeden Gazeteci-Yazar Abdullah Kocabaş, bu durumun Cumhur İttifakı’na olumlu yansıyabileceğini belirterek, “Hamza Dağ, AK Parti’de uzun vakit siyaset yapmış, İzmir’de büyümüş ve kitlenin hareketlerini yakından bilen bir aday. Siyasi ve sosyolojik yapıyı düzgün okuyan, teşkilatlarıyla daima irtibat halinde olan bir belediye lider adayı. Bu durum İzmir’in seçim sonuçlarına da yansıyacaktır. Cumhur İttifakı’nın oylarını olumlu ölçüde yükseltecektir lakin bu büsbütün kazanacağı manasına da gelmiyor. 3 puan CHP, 2 puan AK Parti önde sonucuyla karşı karşıya kalabiliriz. 31 Martta İzmir’de, başa baş bir seçim yarışı izlememiz kuvvetle olası.” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir