Feray Şahin’in ailesi 5 yıldır adalet arıyor!

Toros Üniversitesi İç Mimarlık Kısmı son sınıf öğrencisi Feray Şahin, öldürülüşünün 5. yılında Mezitli Belediyesi tarafından isminin verildiği parkta anıldı. Anma aktifliğine Mezitli Belediye Lider Yardımcısı Nuran Kurtuluş, Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım, Mezitli İlçe Kadın Kolu Başkanı Aslı Çalışkan, İHD Şube Lideri Hakkı Demir, Mersin Bayan Platformu Sözcüsü Zeynep Benli ile birlikte bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

Anma etkinliğinde birinci kelamı alan baba Bekir Şahin katil Fatih Albayrak’ın kanıtları kararttığını belirterek “Katil, gencecik hatasız savunmasız kızımızı öldürüyor, sonra iz kaybetmeye başlıyor. O sırada misyon yaptığı amirini ve babasını arıyor, polis meslektaşlarını arıyor, onlardan takviye alarak cinayetin kanıtlarını yok ederken, nasıl davranması gerektiği taktiklerini alıyor. Katil evvel 112’yi aramıyor, kapıyı açıp komşulardan yardım istemiyor. Katil, kız öldükten sonra komşulara kapıyı açıyor. Sonra 112 geliyor, o sırada olay yeri inceleme kanıtları eksik topluyor, cinayet ofis katilin beden fotoğrafını çekmiyor imaj almıyor, kan incelemesi ve alkol testi yapılmıyor. Konutun anahtarı polisleri sıkıştırmamızdan ve savcının talimatıyla 25 gün sonra teslim ediliyor. Bunların hepsi kuşku ve cinayeti kolaylaştırma, iz kaybetme, katili kurtarmaktan diğer şey değildi. Savcının olay yerine gelmeyip, telefonla katili polis olan cinayet sırasında polise talimat veriyor, takip etmesini tutanak tutmasını istemesi olayın öbür bir vahim yanı ve iz kaybettirmeye göz yummaktır.” dedi.

Katil Albayrak’a indirimli ceza verilmesine de reaksiyon gösteren Şahin, “Sonunda gencecik kızın katiline indirimli 5 yıl 3 ay üzere komik, facia niteliğinde, vicdanları sızlatan bir ceza verilerek, yattığı 1.5 yıl müddet göz önüne alınarak özgür bırakıldı. O artık ortamızda serbestçe dolaşıyor, kızımız kara toprakta biz ise hala adalet arıyoruz. Lakin Adana İstinaf’ta 2 hafta üzere çok kısa müddette evrakın içindeki eksiklere bakılmadan verilen karar onanarak katil 4 Ocak 2019 dan özgür bırakıldı.” dedi.

Anne Aysel Şahin de gözyaşları içinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a çağrı yaptı. Şahin, “Kadın katillerinin özgür bırakılmasıyla bayanlar tehlikeye atılıyor. Bir aileyi bitiren katilin yarın öbür gün öteki bir bayanı öldürmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Onu hür bırakan hakim bunun hesabını verebilecek mi? Katillerin yeri sokaklar değil, hapishanedir” formunda konuştu.

“BAŞKA FERAYLAR ÖLMESİN”

Belediye Lider Yardımcısı Nurdan Kurtuluş konuşmasında “Belediyemizde staj yaparken öldürülen Feray Şahin kızımızı anmak ve ‘Başka Feraylar ölmesin’ demek için ismini verdiğimiz parkta bir ortaya geldik. Bayanların şiddete ve cinayete kurban edilmemesi için bayan odaklı belediyecilik yapmaya devam edeceğiz. Feray, bir cinayete kurban gitmiştir onu her mevt yıl dönümünde ve 8 martta andık, anmaya devam ediyoruz. Ailesine sabır diliyoruz. Bayanlarımız kızlarımız artık öldürülmesin istiyoruz” dedi.

Anma programında konuşan CHP İl Kadın Kolu Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, “Feray kardeşimiz gencecik yaşta toprağa verildi. Onu öldüren katil sokakta aile 5 yıldır adalet peşinde, bu türlü hukuk sistemi olmaz. Biz geldiğimizde bu türlü cinayetlerin hesabı sorulacak hasıraltı edilmeyecek” diyerek reaksiyon gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir