EYT kredisi için başvurular başlıyor

Hürriyet gazetesinin haberine nazaran; Hazine dayanaklı Kredi Garanti Fonu (KGF) paketinde, EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmi 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıldı. Krediden yararlanmak isteyen patronun bankaya başvurması gerekecek. Ayrıyeten kredinin çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullanılmasına yönelik kaideler da getirilecek.

EYT kredisi: 6 ayı ödemesiz, 36 ay vade

Kredi paketi aşikâr olduktan sonra patronların EYT’li çalışanlarının listesiyle bankaya başvurması gerekecek. EYT kapsamında yapılan müracaatlar bankaya iletilecek. Banka da Hazine kefaleti ile birlikte kaç çalışan EYT’liyse buna nazaran kredi verecek. Kredi 6 ayı ödemesiz devir olmak üzere 36 ay vadeli planlanacak. Faizin ise hem özel hem de kamu bankasında tıpkı olabileceği belirtiliyor.

Ödenmesi için kurallar getirilecek

Kredinin direkt çalışanların hesabına mı yatırılacağı yoksa patrona mi verileceği konusunda ise çalışmaların sürdüğü tabir edildi. Krediyi alan patronlardan paranın çalışana kıdem tazminatı olarak ödenmesi kaidesi aranacak. Lakin bunun yolunun nasıl olacağı konusunda tartışmaların sürdüğü belirtildi. Kredinin direkt çalışan hesabına aktarılabileceği, patrona verilmesi halinde ise çalışanın hesabına yatırıldığına ait doküman istenebileceği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir