Eşi ölüme itilen göçmen yaşadıklarını ağlayarak anlattı

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na, 21 Aralık saat 06.38’de Kuşadası ilçesi açıklarında bir küme sistemsiz göçmen olduğunun bildirilmesiyle bölgeye 1 Kıyı Güvenlik botu sevk etti.

Tespit edilen lastik bottaki 43 sistemsiz göçmen sağ kurtarıldı. Biri 5 aylık gebe olan Acheng Meryem Shakul ve 1 bayanın daha cansız vücuduna ulaşıldı.

Kurtarılan göçmenler, sözlerinde, Yunanistan Kıyı Güvenliği tarafından Sisam Adası önlerinde durdurulup motorlarının alındığını, botlarının halatla çekilip sürüklendiklerini, ikinci bir Yunan ögesinin daha bölgeye gelip, oluşturduğu dalga sonucu botlarının su almaya başladığını ve bu sırada kaos yaşandığını anlattı.

‘ÇOK ÜZGÜNÜM’

Olayda eşi Acheng Meryem Shakul’u kaybeden Muhammed Shakul, yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlatarak, şu sözleri kullandı:

*4 ay evvel yasal yollardan Türkiye’ye geldik. Eşim 5 aylık gebeydi. Bot su aldığında eşim ‘Yardım edin’ diye bağırıyordu. Çok üzgünüm. Biz botun içindeydik, sular üzerimize yanlışsız geliyordu.

*Yunan Kıyı Güvenlik bizi daima sıkıştırıyordu. Telefonla arandıktan 50 dakika sonra Türk Kıyı Güvenlik geldi. Türk Kıyı Güvenlik bize güzel davrandı. Eşimi kaybettim ancak ben yeterliyim.

Hamile ablasının gözlerinin önünde boğulduğunu belirten kız kardeşi Rıhanna İbrahim ise “Ben botta ayaktayken, ablam ise o sırada oturuyordu. Havaya ateş ediyorlardı. Endişe dolu anlar yaşadık. Kendimi çok makûs hissediyorum. Ablamı kaybettim” sözlerini kullandı.

Bottaki başka göçmenlerin John Jones’ın sakladığı cep telefonuyla yaptığı ihbarla kurtarıldığı ortaya çıktı. Olaydan sonra sakladığı telefonu çıkarıp, 112’yi arayarak Türk Kıyı Güvenlik’ten yardım isteyen John Jones da “Arkadaşımın telefonuydu. İç çamaşırımın içinde sakladım. Olaydan çabucak sonra 112’yi arayarak Kıyı Güvenlik’ten yardım istedim. Pozisyon istediler; gönderdim. Bizi bu biçimde kurtardılar” diye konuştu. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir