Deprem bölgesinde yerinde dönüşüm

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesindeki incelemelerini sürdürüyor.

Özhaseki Hatay’da belediye liderleri, STK’lar ve bölüm temsilcileri ile bir ortaya geldi. Zelzele konutları için hazırlanan projeler konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Bazı Depremzedelerin, kendi meskenlerini kendisinin inşa etmek istediğini söyleyen Özhaseki, Mevzuya ait bir yasa hazırlığında olduklarını açıkladı.

Yerinde dönüşüm vurgusu yapan Özhaseki, “Siz bize müsaade edin, biz kendi yerimizi konutunuzu sağlamca yaparız diyorlar. Yeni yönetmeliğinize uyarız diyorlar. Biz bir taraftan hibe bir taraftan kredi vererek onları desteklediğimizde vatandaş bundan çok mutlu oluyor. Bunu ısrarla istiyorlar. Bunun önünü açacak bir yasa hazırlığını da getiriyoruz artık.” dedi.

NTV’nin sorularını yanıtlayan Bakan Özhaseki, 11 ildeki birtakım alanlarda yine yapılamaya müsaade verilmeyeceğini de söyledi.

Özhaseki, yeni yapılacak binalarla ilgili olarak “Merkezden başlamak üzere etrafa hakikat yayılan en fazla beş katın geçerli olduğu yer +4 yer +3 yer +2 üzere bir planlamanın kelam konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir