Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan CNN TÜRK’te önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dış ve iç siyasetteki aktüel gelişmeleri Hande Fırat ile Gece Görüşü’nde kıymetlendiriyor. Sözcü Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

TAHIL KORİDORU KRİZİ NASIL ÇÖZÜLDÜ?

Tahıl koridoru muahedesi İstanbul’da yapılan bir mutabakat biliyorsunuz. Cumhurbaşkanımız da BM Genel Sektereri ile birlikte katıldı. Mutabakata kuşkuyla yaklaşan ‘olmaz, yürümez’ diyenler de çok oldu. Bu mutabakat kaçınılmaz bir durumdu. Tahıl fiyatları artmaya başlamıştı. Muahede ile bir arada global fiyatlarda iniş oldu. Cumartesi günü Ruslar bu muahedenin kendi taraflarında olan kısmını askıya aldıklarını açıkladılar.

“TÜM DÜNYA ANKARA’YI ARIYOR”

Bize bildirdiler bize bu durumu elbette. Tüm dünya tabi Türkiye’yi arıyor, Ankara’yı arıyor. Aman bu muahede durmasın. 4 gün içinde fiyatlar arttı ve uzasa daha da uzayacaktı. Cumhurbaşkanımız gerekli talimatları verdi. Evvelki gün Cumhurbaşkanımız Putin ile bir görüşme yaptı. Sayın Putin haklı olarak dedi ki ‘Tahıl koridorunun bir atak aracı olarak kullanması yasak’ Rus tarafının argümanına nazaran Sivastopol’da bir Rus gemisine atak olmuş. Bunu tespit ettiklerini söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir