BM’den Erdoğan, Putin ve Zelenskiy’e mektup

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup göndererek, Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın uzatılmasını ve genişletilmesini istedi. Guterres, mektubu New York’ta görüştüğü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a teslim etti.

Benzer mektupların Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da gönderildiği açıklandı. Lavrov, Guterres ile görüşmesi sonrası Rus Tass haber ajansına yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru Muahedesi’nin uzatılmasına yönelik görüşmelerde fazla ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Lavrov daha evvel BM Güvenlik Kurulu toplantısında Batılı ülkelerin temsilcileriyle tartışmış, kimi üye ülkelerin BM Kaidesi yerine ‘kendi kurallarına dayalı bir düzeni’ inşa etme gayretleri nedeniyle örgütün derin bir krize girdiğini söylemişti.

Temmuz 2022’de varılan ve Ukrayna ile Rusya’nın tahıl eserlerini dünya pazarlarına taşıması için bir düzenek oluşturulmasını öngören Tahıl Koridoru Muahedesi sayesinde milyonlarca ton Ukrayna tahılı Türk boğazlarından geçti ve piyasaya sunuldu. Lakin Rus tahılı ile gübre ve amonyak üzere eserlerin şimdi ihracatının başlamaması Moskova’nın yansısını çekti. Rusya, mart ayında Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı 120 yerine yalnızca 60 gün uzattı ve sıkıntıların çözülmemesi halinde mühleti 18 Mayıs’ta dolacak muahedeyi uzatmama tehdidinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Tahıl sıkıntısı tüm dünya için değerli, Rusya’nın taleplerini karşılama konusunda çalışıyoruz, gayretlerimizi ağırlaştırdık. Olursa muahede uzar. Biz olmasaydık bu muahede olmazdı” demişti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir