21 Haziran neden yılın en uzun günüdür? Yaz gündönümünde yaşananlar

Kuzey Yarımküre, her yıl 21 Haziran’da yılın en uzun günü olarak bilinen yaz gündönümünü kutlar. Bu özel günde Güneş, gökyüzündeki en yüksek noktasına ulaşır ve ışınlarını Dünya’ya uzun bir mühlet boyunca yayar. Bunun nedeni Dünya’nın kutbunun olağan eğiminden 23,5 derece daha fazla eğilmesidir. Bu eğim, Dünya’nın yüzeyine daha direkt güneş ışığı almasını sağlar.

YAZ GÜNDÖNÜMÜNDE NELER OLUR?

Yaz gündönümünde (yaklaşık 21 Haziran), güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne dik açıyla düşer. Kuzey Yarımküre’de gündüzler kısalmaya, Güney Yarımküre’de uzamaya başlar. Bu tarih, Kuzey Yarımküre’de yazın, Güney Yarımküre’de kışın başlangıcı sayılır. Güney Yarımküre’de en kısa gün, Kuzey Yarımküre’de en kısa gece yaşanır. Kuzey Yarımküre’de gölgelerin en kısa olduğu gündür.

GÜN DÖNÜMÜ TARİHLERİ DEĞİŞEBİLİR

Kuzey Yarımküre’nin yaz gündönümü, yıla bağlı olarak her yıl 20 yahut 21 Haziran’da gerçekleşir. Yaz gündönümü Güney Yarımküre’de 21 yahut 22 Aralık’ta gerçekleşir.

Gregoryen takvimi 365 gün içerir ve her dört yılda bir Şubat ayında fazladan bir artık gün eklenir, bu nedenle tarih dalgalanır. NASA’ya nazaran, Dünya’nın güneş etrafındaki yörüngesinin gerçek müddeti 365,25 gündür.

Bu uyumsuzluk nedeniyle gündönümü her vakit birebir güne denk gelmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir