11 kız öğrencisine tacizle suçlanan müdüre 149 yıl hapis istemi

Alpu ilçesi Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu’nda rehber öğretmen F.G., geçen şubat ayında okul içerisinde yapmış olduğu öğrenci görüşmelerinde okul müdürü Mustafa Kartaler’in 11 kız öğrencisine cinsel tacizde bulunduğu tezini öğrendi.

Bunun üzerine başlatılan soruşturma kapsamında öğrenciler, çocuk izleme merkezi uzmanları eşliğinde alınan tabirlerinde elle ve kelamlı olarak tacize uğradıklarını anlattı. Şikayetler üzerine Alpu’da gözaltına alınan okul müdürü Mustafa Kartaler, sağlık denetiminin akabinde Beylikova ilçesinde adliyeye sevk edildi. Suçlamaları kabul etmeyen Kartaler, çıkarıldığı mahkemece, ‘çocuğa karşı cinsel taciz ve cinsel istismar’ cürümlerinden tutuklandı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Kartaler hakkındaki soruşturmasını tamamlayıp hazırladığı iddianameyle Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. İddianamede çocukların cinsel istismarı, cinsel taciz ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma hatalarından 69 yıldan 149 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. Ayrıyeten iddianamede cinsel kabahatlerin kız öğrencilerine yönelik işlenmesi nedeniyle verilecek cezalarda yarı oranda artırım istendi.

İddianamede tabirlerine yer verilen öğrenciler, okul müdürü olan Mustafa Kartaler’in özel bölgelerine dokunduğunu, daima odasına ve otomobiline davet ettiğini, meskeni uzak olanları konutlarına bırakmayı teklif ettiğini, sarıldığını söyledi. Kimi öğrenciler ise Kartaler’in kendisine ‘kara gözlüm’ ve ‘aşkım’ diye hitap ederek elle ve kelamlı olarak tacizde bulunduğunu anlattı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Tutuklu yargılanan Mustafa Kartaler ise iddianamedeki sözünde suçlamaları kabul etmedi. 24 yıllık öğretmen olduğunu anlatan Kartaler, “Öğrencilerin tabirlerinde söylendiği üzere kimseye dokunmadım, fizikî temasım olmadı. Mutlaka hiçbir öğrencime makus niyetle bakmadım. Ben bütün öğrencilerime ‘aç mısınız yemek ısmarlayayım mı?’ formunda telaffuzlarda bulunurum. Bunda makûs niyetim yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum, ben hiçbir öğrencime makûs davranmadım. İşimde disiplinliyimdir lakin hiçbir öğrencime ne kelamlı ne de fizikî temasım olmadı. Öğrenciler benim hakkımda neden bu türlü argümanlarda bulunduğuna dair hiçbir fikrim yok” diyerek kendisini savundu.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINMIŞTI

Eskişehir Valiliği’nin talebi üzerine ortaokul müdürü Mustafa Kartaler’in kötü siciline karşın 2 okula birden müdür olarak atanmasına ait Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca da soruşturma başlatılmıştı. Okul müdürü Kartaler’in 2 okula birden müdür olarak atanmasıyla ilgili tüm süreç, görevlendirilen bakanlık müfettişlerince incelemeye alındı. Milli Eğitim Bakanlığı da olayın ardından Eskişehir Ulusal Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ı görevden almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir